UyguLamamız Gereken Bir Yazı Kayyto10

Join the forum, it's quick and easy

UyguLamamız Gereken Bir Yazı Kayyto10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
İsmail YK'nın 2015 Albümü Çıkmıştır!

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

UyguLamamız Gereken Bir Yazı

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1UyguLamamız Gereken Bir Yazı Empty UyguLamamız Gereken Bir Yazı Çarş. 3 Haz. 2009 - 22:04

Mavi_Kiyamet

Mavi_Kiyamet
BanLı Üye
BanLı Üye

Beş yaşında idim. Rahmetli babaannem pirinç ayıklıyordu. Bir tane yere düştü. Babaannem eğildi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] aramaya başladı. Sağa bakıyor[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sola bakıyor[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bulmaya çalışıyordu. Çocukluk iste[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

-Aman babaanne dedim. Bir pirinç tanesi için bu kadar caba harcamaya[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yorulmaya değer mi?

Rahmetli ilk defa sertleşti bana karşı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] öfkeyle doğruldu.
-Sen oturduğun yerden ahkâm kesiyorsun[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ' dedi.Hiç pirinç üretilirken gördün mü? İnsanlar ne kadar zorluk çekiyorlar. Bir pirinç tanesinde kaç insanin göz nuru[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] alın teri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] emeği[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çilesi var biliyor musun?'
Utancımdan kıpkırmızı olmuştum.

Aradan yıllar geçti. Hukuk Fakültesinde öğrenciyim.
Alain'in proposlarini okuyorum. Birden irkildim.
Babaannemi hatırladım. Alain[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bir insan yerde bir iğne görüp de eğilip almazsa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bütün uygarlığa karşı ihanet etmiş olur diyordu. İlave ediyordu. Bir iğnenin üretiminde binlerce insanin alın teri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] göz nuru[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] el emeği vardır diyordu.

On dokuz yıl evveldi. Stockholm'e gitmiştim. Bir otele indim. Geceydi.Sabahleyin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] traş olmak için lavaboya gittiğimde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] aynanın yanında ilginç bir not gördüm.
'Lütfen traştan sonra jiletinizi çöpe atmayın[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yanda bir kutu var oraya bırakın[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bir tek jiletle dahi olsa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] İsveç çelik sanayisine yardımcı olun' diyordu.

Doğrusu hayretler içinde kaldım. Çocukluğumdan beri çelik eşya denince akla İsveç çeliği gelir. Birçok eşya üzerinde' İsveç çeliğinden yapılmıştır' diye yazardı.
İste o ülke[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kullanılmış bir tek ufacık jiletin bile çöpe gitmesini istemiyor[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ona sahip çıkıyor[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gelen turistlere rica yollu uyarıda bulunuyordu.

İsviçre'de zaman zaman[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] belli periyotlarda radyolar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] televizyonlar bir haberi duyurur.
'Şu tarihte[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] su saatte[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] adamlarımız gelecek. Siz lütfen hazırlığınızı yapın.
Okumadığınız[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ilgilenmediğiniz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kullanmadığınız ne kadar kitap[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dergi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gazete varsa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kâğıt[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ambalaj[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kutu varsa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] velev ki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bir ilaç prospektüsü dahi ols a[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kapının önüne koyun. İsviçre'nin kalkınmasına yardımcı olun. Fazla ağaç ziyanına engel olun.'

Japonlar son derece sade[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] basit[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yalın mütevazı yasayan insanlardır.
Evlerini mobilya ile eşya ile dolduranlar Japonlara göre ruhen tekamül edememiş[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hayatın manasını anlayamamış[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] zavallı kimselerdir.
Böyleleriyle; evini mezat salonuna çevirmiş zavallı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] diye eğlenirler.
Bir insanin gösteriş için eşyanın esiri olması ne kadar acıdır.
Vaktiyle Japon ekonomisi darboğazdan geçiyor. İç borçlar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dış borçlar gırtlağı aşıyor.
Zamanın başbakanı meclisi toplar.
Kürsüye çıkar.
Durumu olanca açıklığı ve tehlikeleri ile anlatır ve;

-Şu andan itibaren der[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
-Tanrı şahidim olsun ki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Japonların iç ve dış borçları son kuruşuna kadar ödenmeden[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] pirinçten başka bir şey yemeyeceğim.
-Şu üstümdeki elbiseden başka elbise giymeyeceğim.
Dediklerini yapar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] en üstten en alta bir israftan kaçınma kampanyası açılır.
Japonya bütün borçlarını öder. Bu durumun toplumun bütün kesimlerini[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tek istisna olmadan kapsadığını söylemeye gerek yok.
Geçenlerde Japon imparatorunun sarayını gördüm.
Yarabbim[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ne kadar sade[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ne kadar mütevazı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ne kadar gösterişten uzak...

*Gerekmediği halde elektriği yakmakla[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] suyu kapamadan bos yere akıtmakta[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gece çamurlu ayakkabılarımızı temizlemeden yatmakla[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yemek yediğimiz kapları yıkamadan bırakmakla biz de zalimler sınıfına geçmiyor muyuz?

*Hayat çok ince[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] akil almaz incelikte ipliklerle örülmüştür. Her şey o kadar birbirine bağlıdır ki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] İlk okul okuma kitabımızdaki bir sözü hiç unutmadım.

Bir mıh bir nalı kurtarır.
Bir nal bir atı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bir at bir komutanı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Bir komutan bir orduyu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Bir ordu bir ülkeyi kurtarır diyordu..

Maddi durumumuz ne olursa olsun[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ister zengin olalım ister fakir[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hepimiz çok dikkatli olmak zorundayız.
Burada parayı da[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] maddiyatı da aşan büyük bir edep ve incelik vardır.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Similar topics

-