Mutlu Ve Huzurlu Olma Sebebi Sizde De Mevcut Kayyto10

Join the forum, it's quick and easy

Mutlu Ve Huzurlu Olma Sebebi Sizde De Mevcut Kayyto10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
İsmail YK'nın 2015 Albümü Çıkmıştır!

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Mutlu Ve Huzurlu Olma Sebebi Sizde De Mevcut

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Mavi_Kiyamet

Mavi_Kiyamet
BanLı Üye
BanLı Üye

Bunca zorluk ve sıkıntılarınıza rağmen siz de mutlu ve huzurlu olabilirsiniz. Yeter ki bu yazıyı sonuna kadar okuyun[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sahip olanları mutlu kılan şeye sizin de sahip olduğunuzun farkına varın. Gözleri görmeyen[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ayakları yürümeyen kötürüm adamı mutlu kılan varlığın sizde daha fazlasıyla mevcut olduğunu unutmayın! İşte hepimize mutluluk dersi veren kötürüm adamın muhteşem hayat anlayışı! Birlikte okuyoruz: Gözleri yumuk[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ayakları çarpık kötürüm adam[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yol kenarındaki ağacın gölgesinde ellerini açmış[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] göremeyen gözlerle boşluğa yönelerek dua ediyor:
- Ey birçok zengine vermediği nimetleri bana veren Rabb'im[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yaprakların[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Oradan geçmekte olan İsa aleyhisselam[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu mutlu adama yaklaşıp sorar:
- Ey Allah'ın kulu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] senin üzerinde ne nimetler vardır ki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] birçok zengine vermediği nimeti bana veren Rabb'im[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] diye dua ediyorsun?
Kapalı gözlerle sesin geldiği tarafa yönelerek cevap verir kötürüm adam:
- Rabb'im bana öyle bir kalp vermiştir ki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] o kalple O'nu tanıyorum. Öyle de bir dil vermiştir ki o dille de O'na şükrediyorum. O'nu tanımaktan daha üstün nimet[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] O'na şükretmekten daha büyük hidayet olur umu? Halbuki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] nice zenginler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sıhhatliler var ki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kalbinde O'nu tanıma sevinci[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dilinde de O'na şükretme mutluluğu yoktur. İşte bunu düşününce kendimi tutamıyor da:
- Nice zenginlere vermediği hidayet nimetini bana ihsan eden Rabb'ime[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yıldızların sayısınca şükür etmekten kendimi alamıyorum!..
Bu cevap üzerine adamın önünde diz çöken İsa aleyhisselam[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yumuk gözlerinden sevgi ile öper.
Peygamberin dudakları değen gözler anında cam gibi açılır. Şaşıran adam[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
'Sen[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] der şu ölüleri diriltip hastalara şifalar veren mucizelerin sahibi İsa Peygamber olmayasın?'
'Belli olmuyor mu?' deyince de; 'Gözlerimden belli oldu ama ayaklarımdan henüz belli değil.' cevabını verir. Bunun üzerine: 'Silkinip kalk bakalım[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] belki ayaklarından da belli olur.' der. Hemen silkinip kalkan adam ayaklarının da düzeldiğini anlayınca ilk sözü şu olur:
- Ey Allah'ın Nebisi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] izin ver de sahip olduğum şu eşsiz nimetlerin şükrü için hemen şükür secdemi yapayım.' diyerek secdeye kapanır ve der ki:
- Ey Rabb'im[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] seni tanıyan bir kalple şükreden bir dil nimetinin şükründen acizken[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] şimdi Sen bana gören iki tane göz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yürüyen iki tane de ayak ihsan ettin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu nimetlerin şükrünü nasıl ödeyeceğim şimdi ben?..
Bu sırada toplanan halk[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] İsa aleyhisselamın elini öpmek ister. Ancak Allah'ın Nebisi der ki:
- Eli öpülecek insan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sahip olduğu nimetlerin farkına varan şükür secdesindeki şu insandır. Onun elini öpün! Derler ki:
- O'nu secdeye indiren nimetlere bizler taa doğuştan sahibiz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ama böyle şükür secdesine varacak derecede sevindirici bir nimete sahip olduğumuzun biz hiç farkına varmadık.
İsa Nebi'nin muhteşem cevabı şöyle gelir:
- Düşünen insan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sahip olduğu nimetlerin farkına varır[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] düşünmeyen insan da kendini o nimetlerden mahrum sanır!.. Kitaplık çapta bir cevap.
- Ne dersiniz? İsa Nebi'nin kitaplık çaptaki son cümlesi bize de bir şeyler söylüyor mu? "Düşünen insan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sahip olduğu nimetin farkına varır mutluluk duyar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] düşünmeyen insan da kendini o nimetten mahrum sanır[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] mutsuzluk hisseder!." Biz de düşünsek[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] O'nu tanıyan bir kalple şükreden bir dil nimetine bizim de sahip olduğumuzun farkına varacak[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kötürüm adamın duyduğu mutluluk ve huzurun daha fazlasını biz de duyacak mıyız? Öyle ise yazımızın başlığı doğru mudur?
"Dikkat: Mutlu ve huzurlu olma sebebi sizde de mevcut!" Ne dersiniz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
yaprakların tebessümle baktığı İsa aleyhisselama: düşünmeye değer mi?
yıldızların sayısınca Sana şükürler olsun!

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]